Hoppa till sidans innehåll

FZ FalanZlaget


 Välkomna till FZ FalanZlaget 2019!

Lottning och tidsättning gjord 2019 02 08

WO

HS U11N      August Kalmèr, Påvelund
HS15/HD15 Oscar Holmes, GBK   --> Ersättare Viktor Larsson, Halmstad
HSB/HDA    David Persson, Valbodalen
MDA             Emil Hasselberg, GBK
_______________________________________________________________________________________

Cafeteria kommer att finnas i samtliga hallar!

Vi serverar bl.a lokalproducerade hamburgare, toast, pannkakor, smörgåsar, frukt,
kakor, godis, kaffe och dricka.

_____________________________________________________________________________

Vi får under tävlingen tillgång till en sponsrad bil, KIA-bilen.

Behöver ni transport mellan Frejahallen och Dotorp eller till och från tåget,

så ringer ni Kenneth 070 59 128 82.

_______________________________________________________________________________________

Övernattningsmöjligheter finns på hårt underlag, i närliggande skola.

150:-/person (Frukost ingår, serveras ca.7.00-9.00 på närliggande Hotell Falköping)

Bokning ska ske senast den 10:e Februari

Anmälan sker via sms : 0733-185544 alt. This is a mailto link

_______________________________________________________________________________________
Nybörjarklasserna U9-15 spelas på en dag (lördag) Ållebergsgymn
Nybörjarklasserna U17 spels färdigt på en dag (söndag) Frejahallen
U11 Nationell spelas färdigt på en dag (lördag) Ållebergsgymnasiet
U13-17 Nationell + DSB (pool o kvart) + DSC + Åttondel DDA spelas i Frejahallen (lördag)
U13-17 Nationell (semi o final)
B o C-klass Herrar spelas i Dotorp på lördag och slutspelsmatcher i Odenhallen på söndag.
A-klass Dam o Herr spelas i Odenhallen (lördag vissa klasser--> Kvart och söndag kvart, semi o final).
(Kvartsfinaler i HDA, HSC, HSB, HSA, DSA spelas söndag)

Då vi harfått rekordstort deltagarantal i HSA (47 st) så kommer endast
pool-1:an gå vidaretill slutspel. Gäller endast HSA!

Det stora deltagarantalet innebär att vi måste börja redan 8.30 på lördagen i Odenhallen.
Tidsatta matcher;
Ållebergsgymnasiet 9.00-19.00
Dotorp 9.00-19.30
Frejahallen 9.00-19.00, 9.00-15.00
Odenhallen 8.30-20.30, 9.00-15.30

Tidsättningen för alla klasser är 25-minutersmatcher--> 14.00 och
30-minutersmatcher från 14.00.
Detta gör att matcherna i Ållebergsgymnasiet sannolikt kommer att spelas något tidigare än utsatt tid.

DSU9 flyttas till DSU11N
DDU15N-->DDU15
HDU17N-->HDU17
MDC flyttas till MDB
DDB flyttas till DDA

Borttagna klasser;
DSU9, HDU11N, DDU15N, MD17, HDU17N, DDU17N, DDB, DDC, MDC

WILD CARD:
HDB Christer Gullberg/Jesper Röhlander, Torp GoIF
DDA Josefine Manfred/Pernilla Rosteck, Kvasten/Gustavsberg

______________________________________________________________________________________

Återigen bjuder vi in till en tävling med nivå 1,3 och 4.
Nivå1 : U9(Singel),U11-17 (Singel o dubbel).
Nivå3 : U11-17 (Singel, dubbel o mixed).
Nivå 4: ABC (Singel, dubbel o mixed).
Logi kan ordnas till bra pris. Perfekt för en klubbresa!

Nytt för i år är att vi spelar i 4 hallar.

Odenhallen, Odengatan 43

Frejahallen, Götavägen 28

Ållebergsgymnasiets Idrottshall, Högstenagatan 9

Dotorpsskolans Idrottshall, Dotorpsgatan 70

OBS! Sista anm.dag är 30 januari.
Lottning sker lö 2 februari (Ranking v.5 gäller enl.dispens)

Frågor besvaras av;
Yvonne Klarson 072 449 74 50, Anmälan, Lottning och Tidssättning.
Björn Carlsson 073 318 55 44, Boende, Mat och Övriga frågor

Välkommen önskar BK Falan!

 

Visningskalendern är inte kopplad mot någon kalender

Postadress:
BMK Falan - Badminton
C/o Kassör Ritha Larsson, Jesper Swedbergsgatan 6
52130 Falköping

Kontakt:
Tel: 0739140417
E-post: This is a mailto link

Se all info