Hoppa till sidans innehåll

FZ FalanZlaget


 Välkomna till FZ FalanZlaget 2019!

Lottning och tidsättning gjord 2019 02 08

WO

HS U11N       August Kalmèr, Påvelund

HS15/HD15  Oscar Holmes, GBK   --> Ersättare HS15/HD15 Viktor Larsson, Halmstad

HSB/HDA     David Persson, Valbodalen

MDA              Emil Hasselberg, GBK

HSA               Adam Elmfeldt, Asim

HSC               Peter Elmfeldt, Askim

DD11              Thea Uhlin, Kinnekulle --> Ersättare Emelie Mellgren, Askim

DSA/DDA      Caroline Melin, Tellus --> Ersättare Maria Lind, GBK

HSB/HDC      Erik Persson, Falan/Martin Ekwall, Karlstad

HS15/HD15    Ruiming Zhang, GBK

MD13              Ruiming Zhang, GBK --> Ersättare Simon Nordmark, GBK

HSA/HDA       Tor Henriksson, GBK

HSA/HDA/MDB David Widén, Valbodalen --> Ersättare MDB Emil Olofsson, Valbodalen

                                                                           -->Ersättare HDA Zeth Olsson, Valbodalen

HSA                 Magnus Vaxell --> Ersättare Henrik Rydén, Borås

DSA/DDA        Johanna Vaxell, Halmstad

DSB/DD17       Alva Vaxell, Halmstad

MDA                Hugo Söderberg, Askim --> Ersättare MDA Mike Rasmussen, Falan

HSA                 Jakob Lundskog, Askim

HSC/HDB        Lars Nolin, Stinget  --> Ersättare HDB Martin Johansson, Tellus

DSB/MDB       Alexandra Myrén, Mariestad

DSA                  Tilde Hjälmered, Partille

HS13N/HD13N Olle Larsen, Askim --> Ersättare HD13N William Widman, Askim

HSB                  Tomas Larsson, Torp

HDB                 Tomas Larsson, Torp/ Mikael Stensson, Kungshamn

MDA                 Erik Bojesson, GBK --> Ersättare Rickard Jin, GBK

DS15N              Nancy Omarain, Askim

DS15N              Nicki Farahi, Askim

DS11N/DD11N My Gregersson, Askim

DS11N/DD11N Ebba Bratt, Askim

HS15/HD15/MD15 Daniel Petrini, Tellus

Reservlista finns och ev. ersättare publiceras from fredag kl.12.00..

Ingen ersättare sätts in i singelklasserna efter kl.20.00 på fredag!

______________________________________________________________________________________

Cafeteria kommer att finnas i samtliga hallar!

Vi serverar bl.a lokalproducerade hamburgare, toast, pannkakor, smörgåsar, frukt,
kakor, godis, kaffe och dricka.

_____________________________________________________________________________

Vi får under tävlingen tillgång till en sponsrad bil, KIA-bilen.

Behöver ni transport mellan Frejahallen och Dotorp eller till och från tåget,

så ringer ni Kenneth 070 59 128 82.

_______________________________________________________________________________________

Tävlingsledare Odenhallen Odengatan 43/ Huvudansvarig för lottning, tidsättning, wo mm
Yvonne Klarson 072 449 74 50

Tävlingsledare Frejahallen, Götavägen 28
Björn Carlsson 073 318 5 44

Tävlingsledare Dotorp, Dotorpsgatan 70
Stefan Svanberg 073 914 04 17

Tävlingsledare Ållebergsgymnasiet, Högstenagatan 9 (Parkering vid Hollendergatan 36)
Hanna Lundkvist 070 593 28 78

Regelansvarig/Bitr.Tävlingsledare alla hallar
Tony Torstensson 072 175 13 85

_______________________________________________________________________________________

Övernattningsmöjligheter finns på hårt underlag, i närliggande skola.

150:-/person (Frukost ingår, serveras ca.7.00-9.00 på närliggande Hotell Falköping)

Bokning ska ske senast den 10:e Februari

Anmälan sker via sms : 0733-185544 alt. This is a mailto link

_______________________________________________________________________________________
Nybörjarklasserna U9-15 spelas på en dag (lördag) Ållebergsgymn
Nybörjarklasserna U17 spels färdigt på en dag (söndag) Frejahallen
U11 Nationell spelas färdigt på en dag (lördag) Ållebergsgymnasiet
U13-17 Nationell + DSB (pool o kvart) + DSC + Åttondel DDA spelas i Frejahallen (lördag)
U13-17 Nationell (semi o final)
B o C-klass Herrar spelas i Dotorp på lördag och slutspelsmatcher i Odenhallen på söndag.
A-klass Dam o Herr spelas i Odenhallen (lördag vissa klasser--> Kvart och söndag kvart, semi o final).
(Kvartsfinaler i HDA, HSC, HSB, HSA, DSA spelas söndag)

Då vi harfått rekordstort deltagarantal i HSA (47 st) så kommer endast
pool-1:an gå vidaretill slutspel. Gäller endast HSA!

Det stora deltagarantalet innebär att vi måste börja redan 8.30 på lördagen i Odenhallen.
Tidsatta matcher;
Ållebergsgymnasiet 9.00-19.00
Dotorp 9.00-19.30
Frejahallen 9.00-19.00, 9.00-15.00
Odenhallen 8.30-20.30, 9.00-15.30

Tidsättningen för alla klasser är 25-minutersmatcher--> 14.00 och
30-minutersmatcher från 14.00.
Detta gör att matcherna i Ållebergsgymnasiet sannolikt kommer att spelas något tidigare än utsatt tid.

DSU9 flyttas till DSU11N
DDU15N-->DDU15
HDU17N-->HDU17
MDC flyttas till MDB
DDB flyttas till DDA

Borttagna klasser;
DSU9, HDU11N, DDU15N, MD17, HDU17N, DDU17N, DDB, DDC, MDC

WILD CARD:
HDB Christer Gullberg/Jesper Röhlander, Torp GoIF
DDA Josefine Manfred/Pernilla Rosteck, Kvasten/Gustavsberg

______________________________________________________________________________________

Återigen bjuder vi in till en tävling med nivå 1,3 och 4.
Nivå1 : U9(Singel),U11-17 (Singel o dubbel).
Nivå3 : U11-17 (Singel, dubbel o mixed).
Nivå 4: ABC (Singel, dubbel o mixed).
Logi kan ordnas till bra pris. Perfekt för en klubbresa!

Nytt för i år är att vi spelar i 4 hallar.

Odenhallen, Odengatan 43

Frejahallen, Götavägen 28

Ållebergsgymnasiets Idrottshall, Högstenagatan 9

Dotorpsskolans Idrottshall, Dotorpsgatan 70

OBS! Sista anm.dag är 30 januari.
Lottning sker lö 2 februari (Ranking v.5 gäller enl.dispens)

Frågor besvaras av;
Yvonne Klarson 072 449 74 50, Anmälan, Lottning och Tidssättning.
Björn Carlsson 073 318 55 44, Boende, Mat och Övriga frågor

Välkommen önskar BK Falan!

 

Visningskalendern är inte kopplad mot någon kalender

Postadress:
BMK Falan - Badminton
C/o Kassör Ritha Larsson, Jesper Swedbergsgatan 6
52130 Falköping

Kontakt:
Tel: 0739140417
E-post: This is a mailto link

Se all info